18.04.2016 15:38:44

Her dönem hareketli olan emlak sektörü bahar döneminde kiralıkta maksimum seviyeyi yakalayacak. Yılda 600.000 çiftin evlendiği Türkiye’de evliliklerin yüzde 18’i İstanbul’da gerçekleşiyor. Bu da yeni konut üretimini teşvik eden en önemli faktörlerden biri.

________________________________________________________________________________

Yeni evli çiftlerin en az yüzde 40’ı, İstanbul’u köklü merkezlerinde kira fiyatlarının dünya metropolleriyle yarışması ve şehrin karmaşık dokusundan ötürü ikamet için tercih ediyor. Özellikle şehir merkezine yakın, yeni ve düzenli yerleşim yerleri olan toplu konut bölgeleri…

Otopark ya da güvenlik sorunlarının temelden çözüldüğü, sosyal donatılarla köklü merkezlerin hemen yanı başında huzurlu ve konforlu bir hayat sürme olanağını tercih eden çiftler, şehir merkezinin çok pahalı olan kira bedellerinden de tasarruf etmiş oluyor. Yeni evli çiftlerde kiralama süresinin kısa oluşu dikkat çekiyor.

Yeni evlilere gerçekleştirilen kiralamalarda aynı gayrimenkulde ortalama ikamet süresi 3,5 yıl. Zira çiftlerin ana amacı; ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte bir daire bulduklarında peşinatı ödeyerek kredi finansmanı yoluyla kira derdinden kurtulmak. Bahar dönemi yeni konut projelerinde fiyat güncellemelerinin artışının da etkisiyle zaten sınırlı bütçe ile hareket eden yeni evli çiftler, satın almadan ziyade kiralamaya yöneliyor. Mal sahipleri de bu nedenle özellikle nitelikli bölgelerde kira artışı yaparak durumu lehine çevirmeye çalışıyor.

İşte İstanbul’un öne çıkan köklü bölgeleri ile toplu konut bölgelerinde kiralar: (100 metrekare baz alınarak verilmiştir.)

Bölge Adı Kira Fiyatı
Beşiktaş 2.250 TL.
Etiler 4.000 TL.
Bakırköy 1.750 TL.
Avcılar 1.100 TL.
Kadıköy 1.000 TL.
Bağdat Caddesi (Erenköy) 3.000 TL.
Beylikdüzü (Beykent) 1.300 TL.
Beylikdüzü (Gürpınar) 1.100 TL.
Bahçeşehir 1.350 TL.
Maltepe 1.400 TL.
Kartal 1.500 TL.
Pendik Merkez 1.200 TL.
Kurtköy 900 TL.
Üsküdar 1.500 TL.

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü

________________________________________________________________________________

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü