15.02.2016 11:40:12

Evimizin dekorasyonunda stil kurallarına fazla bağlı kalmadan, daha özgür davranabileceğimiz bir alternatif var. Eklektik olarak isimledirilen bu stil, farklı tarzların birlikte derlenmesinden oluşuyor. Gelin daha eğlenceli ancak uygulaması bazen biraz riskli olan bu stile birlikte gözatalım.

________________________________________________________________________________

* Eklektik, farklı stillerin birarada kullanılmasıdır, bu noktada denge çok önemlidir. Eski ve yeni, lüks ve mütevazi, batı ve doğu , doğal ve teknolojik birbirleriyle dengeleli olarak birleştirilmelidir. Dozun ayarlanması kritik noktadır.

* Bu stilin anahtar kelimelerinden biri ‘kontrast’ tır. Derleme yapacağınız materyalleri seçerken birbirleriyle kontrast yaratmasına dikkat etmelisiniz. Dinginliğin ön planda olduğu bir mekana bir tutam canlılık yetecektir. Örneğin belli bir stilde döşediğiniz yemek odanızda sadece 2 sandayeyi ya da birkaç tabloyu farklı kılmak istediğiniz duyguyu verebilir . Kaos yaratacak şekilde çok sayıda fazla materyali bir araya getirmekten kaçınmalısınız.

* Bu stilde duygularınız önemlidir. Kendi sevdiğiniz, beğendiğiniz, anısı olan değerli eşyaları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çok beğendiğiniz vintage bir sandalye , koltuk ya da konsol salonda baş tacı olabilir.

* Bir mekanda çok fazla sayıda çarpıcı, vurucu eleman kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bir ritim yakalamak önemlidir. Vurucu elemanı destekleyen ara objeler ritmi sağlayacaktır. Örneğin, modern dekorasyonda döşediğiniz salonunuzu vintage malzemelerle renklendirebilirsiniz. Vintage bir büfe, vintage yastık ve tablolar ile desteklenebilir mesela.

*Bu stilde kontrast yaratmak için canlı ve koyu renkleri ve desenleri cesurca kullanabilirsiniz. Tabii desenlerde ve renklerde bir dilbirliği yakalamak şartıyla.

Son olarak bu işin profesyoneli olmayanlara, derleme işini çok fazla abartmadan tadında yapmalarını tavsiye ederim. Maalesef bu stilde abartı her zaman risk taşır!…

________________________________________________________________________________

Bahar Aykaç

İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu Bahar Aykaç, mimarlık eğitiminin ardından yine aynı üniversitenin “Proje Yönetimi” master programını bitirmiştir. Çeşitli mimarlık bürolarındaki çalışmalarından sonra 2005 yılında ODA Proje Yönetim firmasını kurmuş ve çalışmalarına bu firmada devam etmiştir. ODA, günümüze kadar İstanbul ve Bodrum’da birçok projenin tasarım aşamasından satış-pazarlamasının sonuna kadar geçen süreçlerde danışmanlık hizmeti vermiş, satış ekiplerini kurarak satış ve pazarlamayı yönetmiştir. ODA Proje Yönetim’deki çalışmalarını sürdüren Bahar Aykaç, “3oda1salon” internet sitesinin kurucularındandır.