10.12.2015 17:38:18

Arnavutköy, Kayabaşı ve Hadımköy, Kanal İstanbul güzergahında olduğu için büyük talep görüyor. Ancak büyük parsellerin artık kalıcı olarak sahiplerini bulduğu söylenebilir. Kanal İstanbul projesinin uygulaması olsun olmasın Üçüncü Havaalanı ile beraber pek çok projenin bu üçgende hayata geçirileceği kesinleşti.

________________________________________________________________________________

Arnavutköy’deki arsaların büyük çoğunluğu konut imarlı. Her büyüklükte yer bulmak mümkün, çünkü bölgede dere ağızları bile hızla alınıp satılabiliyor. Arnavutköy’ün en çok talep gören noktaları Hacı Mahşi, Haraççı ve Çilingir bölgeleri. Bu bölgelerde arsa-arazi fiyatları metrekare başına 140 TL’den başlıyor 600 TL’ye kadar çıkabiliyor. Fiyatlamada makas aralığının bu denli yüksek olmasının nedeni yerin bölgedeki konumudur. 140 TL ve civarında yani taban seviyesinde olan yerler daha ziyade sazlık alan olarak adlandırılan kesimlerdir. Fiyatların tavan yaptığı yerler ise Kanal’a bakan ve yol güzergahında bulunan arsalar.

Hadımköy’de ifrazlı arsaların metrekaresi 1000 TL’den başlıyor, fiyatlar parselin konumuna göre artıyor. Kayabaşı ise arsa arazi hareketlerinin tavan yaptığı ana noktalardan biri halini aldı. En çok talep gören noktalar Şamlar Barajı ve civarı ile Kayabaşı Köyü. Burada arsa fiyatları metrekare başına 400 TL’den başlayıp 650 TL’ye kadar çıkıyor. Lakin konut imarlı olan bu bölgedeki arsaların tamamında Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) şerhi bulunuyor. Bununla beraber toprağın çok değerli olmasından ve getiri garantisi vermesinden ötürü geleceğin yıldızı olan bu bölgede yatırımın tereddütsüz gerçekleştiği noktalar bu noktalar oluyor. 2016 yılının ilk yarısından itibaren Kanal İstanbul Projesi şekillenmeye başlarsa bu bölgedeki yerlerin % 200 pirim yapacağını öngörmekteyiz.

Hakan Erilkun
Altın Emlak Genel Müdürü

________________________________________________________________________________

Hakan Erilkun

Altın Emlak Genel Müdürü