0.11.2015 15:19:18

ABD’de 1908’de kurulan ABD Ulusal Emlakçılar Birliği NAR’ın geçen sene yaptığı bir araştırmaya göre; Alıcıların % 40’ı, satıcıların ise % 38’si kendilerine tavsiye edilen emlakçılarla çalışıyor.

________________________________________________________________________________

Alıcıların % 12’si, satıcıların ise % 22’si daha önce çalıştıkları emlakçılarla çalışmayı tercih ediyor. Alıcıların % 53’ü bir emlakçının en önemli rolünün bir müşterinin istek ve bütçesine göre aradığı en iyi portföy listesini hazırlayıp kendisine sunmak olduğuna inanıyor. Satıcıların % 20’si ise bir emlakçının en önemli rolünün bir müşterinin portföyünün belirlenmiş bir zaman dilimi içerisinde satılmasını sağlamak olduğuna inanıyor. Satıcıların % 70’i ilk görüştükleri #emlakçı ile çalışmak için sözleşme yapıyor, #alıcıların ise % 66’sı ilk görüştükleri emlakçı ile çalışmayı tercih ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre; mevcut alıcı ve satıcılarla yeniden çalışmaya devam etmek ve tavsiye edilmek için ilişki düzeyini, memnuniyeti en yüksekte tutmak, alıcıları iyi analiz edip ihtiyaç ve beklentilerini iyi anlayarak onlara en doğru portföyleri sunmak, satıcıları iyi analiz edip sözleşme süresi içerisinde satabilecek şekilde söz konusu portföy üzerine odaklanıp satışa gitmek, ilk defa görüşülecek satıcı ve alıcılarla anlaşma sağlamak için daima hazırlıklı olup en iyi açılışı yapmak gerekiyor. Bu araştırma ABD’da yapılmış olsa da #satıcı ve alıcıların beklentileri ülkemizde de aynı. Emlakçılar açısından da durum değişmez. Ülkemizde yukarıda sayılanları gerçekleştiren emlakçılar başarılı olmaya devam ediyor.

________________________________________________________________________________

Hilmi Işıkören

1988 yılında Marmara Üniversitesinden mezun olduktan sonra franchising sistemini öğrenmek amacıyla Amerika’ya giden Hilmi Işıkören, döndüğünde gıda sektöründe bir dünya markasının Türkiye merkezinde franchise direktörü olarak profesyonel iş yaşantısına başladı. Türkiye’nin ilk teknoloji marketinin markalaşma ve yaygınlaşma çalışmalarının içinde yer alarak markayı 3 yıl içerisinde 100 mağazayla ülkenin en yaygın zinciri haline getirdi. 1997 yılında emlak sektörüne RE/MAX Türkiye’nin Franchise Direktörü olarak girdi. 2001-2005 yılları arasında Century 21 Türkiye’nin ve 2005-2010 yılları arasında ise Realty World Türkiye’nin Genel Müdürlüklerini (2005 – 2007 arası Kurucu Ortak, 2007 – 2010 arası Genel Müdür) yapan Hilmi Işıkören, 2010 Kasım ayında kendi danışmanlık şirketini kurumsal iletişim ve pazarlama konusunda uzman Belgin Benek ile beraber kurdu. Işıkören Danışmanlık, sektör ayırımı yapmaksızın şirketlere, kurumlara hatta bireylere markalaşma, stratejik iletişim, pazarlama satış danışmanlığı hizmeti vermektedir. 2013 yılı itibarıyla çeşitli sektörlerden şirket, kurum ve kuruluşlar için başarı üzerine motivasyon seminerleri düzenlemekte, sektör ayrımı yapmaksızın işinde başarılı olmak isteyen şirketleri, kurumları ve hatta bireyleri farklılaştırarak öne çıkarmak amacıyla danışmanlık, eğitim ve seminerler vermektir. Hürriyet Emlak’ta köşe yazarlığı yapan Hilmi Işıkören’in blog yazıları zaman zaman Hürriyet Yazar Kafe’de de yayınlanmakta, iş ve hayata dair ilham veren fikir ve tavsiyelerini paylaştığı www.isikoren.com blog sayfası bugün yüz otuza yakın ülkede binlerce kişi tarafından takip edilmektedir.