Yapı malzemesi sektörünün lider ve çevreci kuruluşu Türk Ytong, sektörde ilklerin öncüsü olmaya devam ediyor. Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda ısı yalıtım performansı yüzde 30 geliştirilmiş yeni ürünü “Ytong 0,09”u ilk defa sergileyen Türk Ytong, inovasyonda kat ettiği mesafe ile dikkat çekiyor.

Ytong 0,09, sağladığı enerji tasarrufu sayesinde, binaların A ve B sınıfı enerji tasarrufu kategorisine yükselmesini sağlıyor. Türk yapı sektörüne enerji tasarrufunda sınıf atlatacak olan Ytong 0,09, standart gazbeton bloklardan yüzde 13 daha hafif olması nedeniyle de deprem güvenliği açısından yapılara hayati kazanımlar sağlıyor.

Ytong’dan Yapı Sektöründe Bir İlk Daha

Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda konuşan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, “Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen gazbeton üreticisi olarak son yıllarda özellikle malzemenin ısı yalıtım performansına yönelik önemli inovasyonlar gerçekleştirdik. Odak noktamız olan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu alanında 2014 sonunda Ytong duvarların ısıl iletkenlik hesap değerini %15 daha iyileştirerek geliştirdiğimiz Ytong Blok 0,11’i sektöre tanıtmıştık. Şimdi bu ürünü daha da ileri taşıyarak ısı yalıtım performansını %30 daha artırdığımız “Ytong 0,09”u sektörle buluşturuyoruz. Sektörde yine bir ilk olan ve devrim niteliği taşıyan “Ytong 0,09”un ısı yalıtım performansı piyasadaki standart gazbeton blok ürünlerine göre yüzde 30 daha fazladır. Bu geliştirme sağlanırken, ürünün basınç dayanım değeri olan 2,5 MPa korunmuştur” dedi. İki yıl içinde ürün inovasyonu alanında kat ettikleri mesafenin çok önemli olduğunun altını çizen Erel, ısı yalıtım performansı ile aynı oranda sağladıkları enerji tasarrufunun da arttığını, bunun ise gerek hane halkına gerekse de ülke ekonomisine çok daha önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

“Yapılara Sınıf Atlatıyoruz”

Güncel yönetmeliklere göre yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı, en düşük C olacak şekilde tasarlanıp ve inşa edilmesi gerektiğini hatırlatan Erel, Ytong 0,09 ürünü kullanılan yapıların bu alanda da avantaj sağlayacağını söyledi. Erel, “C ya da B” gibi kategorilerde projelendirilmiş bir binada, mimari projede değişiklik yapılmaksızın sadece duvar malzemesi olarak “Ytong 0,09” kullanılması ile bina enerji tasarrufunda sınıf atlayacak. Yapı bu sayede durumuna göre bir üst noktaya, ‘A veya B sınıfı enerji tasarrufu’ kategorisine yükselecek. Bu önemli kazanım sonucunda yeni ürünümüzün binalara sınıf atlatacağını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

“Yapılar hafifleyecek”

Öte yandan ürünün hafifliğine de dikkat çeken Erel, “Ytong 0,09” standart gazbeton bloklardan yüzde 13 daha hafif bir ürün. Böylece binaya daha az duvar yükü binmesini sağlıyor, yani binanın hafiflemesine de yardımcı oluyor. Binanın hafiflemesi ise depremde maruz kalacağı kuvvetlerin azalmasına büyük oranda fayda sağlıyor. Ytong 0,09 bu yönüyle deprem güvenliği açısından da yapılara hayati kazanımlar sunuyor” dedi.

Yapı Fuarı’na katılıyor
10-14 Mayıs tarihleri arasında açık olacak 39. Uluslararası İstanbul Yapı Fuarı’nda 6. salonda 241 numaralı stantta yer alacak Türk Ytong, fuar süresince yenilikçi ürünleri ve etkinlikleri ile ziyaretçilerini ağırlayacak.