12.02.2016 15:09:51

İstanbulSMD, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda gerçekleştireceği sergiyle izleyicilere açıyor.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, mart ayında açılacak “Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” isimli sergiyle izleyicilere açıyor. Fondation Le Corbusier’in desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda açılacak sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in son beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki olarak sergiye dönüştürülüyor.

9 Mart 2016 ‘da Teşvikiye Galeri Işık’da açılacak ve 8 Nisan’a kadar izlenebilecek olan sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından, Le Corbusierüzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alacak.

Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier’nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimleri üzerinde düşünmek üzere tasarlandı. Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, mimarın önemli yapılarının ve güncel durumların izlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor. 2011’de Le Corbusier’in Doğu Gezisi’nin yüzüncü yılı nedeniyle Santralİstanbul’da açtığı sergi için mimarın işlerini fotoğraflamaya başlayan ve aynı zamanda İstanbulSMD üyesi olan Cemal Emden, Avrupa, Asya ve Amerika’da yaptığı çok sayıda çekim ile bu konudaki çalışmalarını geliştirdi. Fondation Le Corbusier ile işbirliği içinde çalışarak sergiler düzenleyen Emden’in çalışmaları arasında, son iki yılda Ankara, Marsilya ve Paris’te açtığı Le Corbusier sergileri sayılabilir.

Davetli yazarlar sergiye metinleriyle katkıda bulunacak

Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderilerek, onlardan içlerinden seçecekleri bir yapı üzerine, o imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthes’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Metinlerin yazarlarından, seçtikleri imgelerin mimari ya da fotografik açıdan çarpıcı yönlerini ortaya çıkaracak kişisel yorumlarını, serbest bir tarzda ifade etmeleri bekleniyor. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, küratoryal sürecin de parçası oluyorlar.

Mimari kültürün ve fiziksel çevrenin gelişimine katkıda bulunan projeleri destekleyen Seranit Grup ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilecek sergiye ek olarak, sergilenen fotoğraf ve metinlerin yer alacağı bir kitap basılacak ve metinleriyle katkı yapmış olan akademisyenlerden bir grup ile sergi açılışında bir panel düzenlenecek.