30.09.2016 11:33:07

TÜM İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili aynı zamanda Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, konut satışlarındaki faiz oranının düşürülmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Deniz Karataş, ülkenin mevcut koşullara ve pazardaki gelişmelere odaklı geliştirilecek konut finansmanı sisteminde, finansal kuruluşlar, konut üreticileri ve hane halkı arasında dengeli bir ilişki kurulması gerektiğini aktardı. Karataş, “Hükümetin yaptığı açıklamalar doğrultusunda, kredili konut satışlarındaki faiz oranı yüzde 1’in altına, peşinat külfeti oranı yüzde 25’ten yüzde 20’ye, 150 metrekareden büyük evler için de KDV yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Bu yaşanan düşüş hem inşaat sektörünü hem finans sektörünün hem de vatandaşın alım gücünü artıracaktır” dedi.

Alınan kararın emlak alışlarında peşinat sıkıntısı çekenlere nefes aldıracağını sözlerine ekleyen Karataş, şöyle konuştu;

“Faizlerin düşmesiyle vatandaş kredili alımlara yönelmişti. Söz konusu düzenlemenin asıl amacı, inşaat sektörünün 300’den fazla artçı sektörle bağlantılı olması nedeniyle tüketicilerin konut edinmeleri için yüklendikleri maliyetlerin azalması amacına hizmet edecektir. Bu doğrultuda KDV oranlarında yapılan değişikliklerle amaçlanan yeni konut satışlarının, dolayısıyla konut inşaat ve imalinin artırılması suretiyle ekonomik canlanmasının sağlanmasıdır. Sektörümüz ve tüketici adına yapılan iyileştirmelerden birincisi, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kredili konut satışlarındaki faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesi olmuştu. Ardından ikinci olarak bunu bankadan kredi alırken tüketicinin elinde olması gereken peşinat miktarının yüzde 25’den yüzde 20’ye indirilmesi izlemiştir. Üçüncü olarak da 150 metrekareden büyük evler için KDV oranlarının yüzde 10 oranında düşürülmesi olmuştur.”